Nasza Malina

Malina – to dzielnica Opola. Przyłączona do miasta w 1975 roku. Obecnie liczy około 1280 mieszkańców. Jako wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1439 oraz 1456 roku. Sąsiaduje z Grudzicami oraz Groszowicami. Przez Malinę przepływa rzeczka Czarnka oraz Malina. Dojazd autobusami MZK linii nr 14.

Powierzchnia: 5,6 km² Ludność: 1 281 źródło: www.opole.pl

Mapa szczegółowa Dzielnica Malina – kliknij

Popularna legenda głosi, iż księżna Jadwiga (żona Henryka Brodatego), podróżując do Krakowa, zatrzymała się na nocleg w Malinie. Miejscowa ludność, pamiętając o tym, po kanonizacji Jadwigi w 1267 r. wybudowała kaplicę ku jej czci. Została zburzona w czasie rozbudowy wsi, jednakże szybko ją odtworzono u zbiegu dróg z Groszowic i Grudzic. Istnieje dokument z 1456 roku potwierdzający, że niejaki Wawrzyniec Koduła z Maliny przedłożył komisarzowi cesarskiemu list na 6 łanów. Od roku 1618 wieś należała do groszowickiej parafii. Wiadomo, że mieszkańcami Maliny byli wówczas m.in.: kowal, krawiec, szewc, kołodziej, tkacz, młynarz i kilku karczmarzy. W 1845 roku urodził się tu zbójnik śląski Wincenty Eliasz. W 1861 roku osada liczyła 512 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu sięgają 1850 r., jednak wtedy nauczano w niej tylko po niemiecku. W 1936 władze hitlerowskie zmieniły nazwę dzielnicy na Malsdorf. W latach 1989-1993 wybudowano kościół parafialny pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Znajdują się tutaj min. Kościół św. Jadwigi Śląskiej, Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae nauczający z uwzględnieniem założeń pedagogiki Marii Montessori. Na dzielnicy są również zalane wyrobiska żwiru i plaża – popularne miejsce odpoczynku opolan oraz wędkarzy.

Malina z lotu ptaka. Zdjęcia Andrzej Winiarski
Malina – natura, przyroda, jeziora. Zdjęcia Łukasz Winiarski
Translate »